Glencore Post $8bn Ztrátu Kvůli Slabé Ceny Komodit

Glencore, Švýcarská těžební a obchodní dům nedávno potvrdil obrovský roční ztrátu ve výši 8 miliard eur vyplývající z prudkého poklesu cen komodit v minulém roce. Společnost byla zaregistrována před zdaněním zisk ve výši 4,3 miliardy dolarů v roce 2014 , ale nedávné oslabení na světových komoditních trzích má za následek velké ztráty včetně snížení hodnoty $4billion na velké nikl investice.

Glencore ztráta by snížit na $4.96 miliard , pokud zájmy jiných subjektů, jako jsou joint venture partnery, v jeho majetku jsou vyloučeny. V loňském roce zaznamenal zisk 2,3 miliardy dolarů.

Akcie Glencore byly druhým nejhorším hráčem v FTSE 100, padající přes 65 procent v roce 2015. Cena akcií klesla pod libru na minimum 71p v září 2015.

Dukascopy TV (EN)

Poklesem ceny akcií byla připsána na zhoršující se dluhové zatížení a klesající ceny uhlí a mědi.

Ceny akcií však zotavil, se téměř zdvojnásobil v posledních pěti měsících, na zadní straně plán snižování dluhu. To má také refinancovat svůj úvěr na zlepšení svého přístupu k úvěrům. V prohlášení, Ivan Glasenberg Chief Executive Officer Glencore řekl,

Vzali jsme včasná a rozhodná opatření v těchto náročných komoditních trzích.

Společnost vyhlásila EBITDA (zisk před úroky, zdaněním, odpisy a amortizací) ve výši 8,7 mld$, pokles o 32 procent z 12,7 mld $v roce 2014. Glencore řekl, že jeho cílem je vytvořit v blízkosti na $3 miliardy v hotovosti v běžných cenách v tomto roce. Již dříve oznámila, že nebude platit konečná dividenda za rok.

Glencore se podařilo snížit čistý dluh od $30,5 miliardy eur v roce 2014 na $25,9 miliard. Společnost uvedla, že pracuje na snížení dalších až 15 miliard dolarů do konce roku 2017. Jeho cílem je uskutečnit prodej aktiv v hodnotě $4 na $5 miliard v průběhu tohoto roku, které bude posílit její hotovostní pozici.

Analytici uvedli, že marketingové oddělení společnosti se ukázala být méně citlivý na ceny komodit, než průmyslové podnikání. Marketing jednotka viděl 12 procent pokles na 2,46 miliardy dolarů vzhledem k tomu, že těžba uhlí klesla na ztrátu ve výši 292 milionů od zisk $3.9 miliard eur v předchozím roce.

Když mluvíme o vývoji cen komodit, Pane Glasenberg uvedl, že ačkoli tam byl žádná záruka, že trhy na dně, tam však byly známky stabilizace. Dále dodal, že společnost knihy objednávek a prodeje v Číně byly silné a očekává věci, aby začít otáčet kolem v nadcházejících měsících.

Nejnovější články: